NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH NA WŁASNĄ RĘKĘ, CZYLI PORADY DLA SAMOUKÓW.
Czy są z nami osoby, które nie przepadają za lekcjami z korepetytorem, a każde zadanie wolą wykonywać samemu? To właśnie one zasługują na miano prawdziwego samouka. Jak możemy się domyślać – uczenie się na własną rękę języka obcego nie należy do najprostszych. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych! Przy odpowiednich chęciach (których samoukom nie brakuje) można osiągnąć wszystko. Dziś my postanowimy Wam pomóc i przekazać kilka porad, które pomogą Wam usystematyzować naukę i sprawić, że będzie ona skuteczniejsza. Zapraszamy do dalszego czytania!
Zorganizuj plan działania
Podczas samodzielnej nauki musicie bardzo dobrze rozplanować jak będzie ona wyglądała. Pomijając oczywisty aspekt, jakim jest znalezienie motywacji i czasu na naukę, istnieje coś ważniejszego. Okazuje się, że wiele samouków zbyt wiele czasu poświęca na jeden aspekt posługiwania się językiem. Dla przykładu: uczysz się tylko słówek lub tylko gramatyki. Posługując się taką metodą nie będziecie mogli naturalnie budować zdań! Dla lepszego efektu powinniście przeznaczyć niektóre dni w tygodniu na słówka, inne na gramatykę, a jeszcze inne na czytanie tekstów w języku obcym. Wszystkiego po kawałku tak, aż w końcu osiągniecie perfekcję.
Odpowiedni podręcznik
Pracując samemu nie masz narzuconego podręcznika, a co za tym idzie – musisz go wybrać samemu. Jak się okazuje, nie jest to takie łatwe. Jako cel musisz postawić sobie znalezienie książki, która będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Podręczniki do samodzielnej nauki mogą się znacząco różnić od tych szkolnych. Postawmy więc na tą pierwszą opcję.
Dzięki dobremu podręcznikowi będzie Ci lepiej spełnić pierwszy przedstawiony przez nas punkt: plan działania. Tak naprawdę podręcznik zadba o wszystko, co konieczne. Dobierze i posortuje materiał oraz sprawi, że nauka będzie łatwiejsza i systematyczniejsza!
Rozmowy
Jak możemy się domyślać, najgorszym aspektem samodzielnej nauki jest brak możliwości rozmowy w języku obcym. Może to w przyszłości prowadzić do powstania tzw. blokady językowej i dużej niepewności siebie. Być może warto zdecydować się na luźne rozmowy z native speakerem? Rozumiemy jednak, że nie jest to opcja podobająca się wszystkim. Jeżeli Ciebie też nie do końca przekonuje – mamy inne propozycje, których w dzisiejszych czasach nie brakuje. Istnieją przeróżne fora, na których masz możliwość poznania obcokrajowców, którzy chętnie pomogą Ci z obym językiem. W zamian być może Ty pomożesz im? Nawet krótka i beztroska wymiana zdań może prowadzić do zwiększenia naszej pewności siebie podczas posługiwania się obcym językiem.
Otaczaj się językiem
Oglądaj seriale, filmy, słuchaj muzyki czy audiobooków w języku, którego się uczysz. Zapoznanie się z obcą wymową to prawdziwy klucz do sukcesu. Świetnym rozwiązaniem do nauki języków obcych są tez kursy stworzone np. do odsłuchiwania podczas jazdy. Nie ważne jak i przez ile czasu – słuchaj i staraj się wyłapywać te znajome i ciekawe słówka czy wyrażenia.
Podsumowując…
Jak widzimy – aspektów, na które trzeba uważać jest naprawdę mnóstwo. Pamiętajmy, że niesystematyczna nauka nie przyniesie Wam pomyślnych rezultatów, a wręcz przeciwnie. Sprawi, że Wasza motywacja spadnie. Istnieje wiele osób, które właśnie ucząc się na własną rękę były w stanie opanować przeróżne języki obce do perfekcji! Pamiętajmy w jakich czasach żyjemy i jak ważne staje się poznawanie innych kultur. Działajmy więc i poszerzajmy nasze horyzonty!