język obcy 2
Wiedza

JAKICH JĘZYKÓW OBCYCH SIĘ UCZYĆ?

Różne rzeczy motywują nas do nauki języków obcych. Dla niektórych jest to perspektywa znalezienia dobrze płatnej pracy, dla innych poczucie satysfakcji, a dla jeszcze innych chęć zdania zbliżających się egzaminów. Bez względu na to, jaka jest Wasza – języki obce warto znać! Coraz więcej osób decyduje się na pobieranie zajęć dodatkowych, aby poznać ich jak najwięcej. No właśnie – na jaki obcy język się zdecydować i którego zacząć się uczyć? 

W dalszej części artykułu przedstawimy Wam języki, których znajomość może Wam otworzyć wyjątkowo dużo. Ciekawi? Zaczynajmy! 

Angielski, niemiecki i francuski 

Zacznijmy od standardu – angielski. Jest to język globalny, którego znajomość jest wymagana od pracowników na każdym stanowisku, niezależnie od kwalifikacji. Fakt, że większość osób opanowała go przynajmniej na poziomie podstawowym w żadnym stopniu nie obniża jego ważności – wręcz przeciwnie! Jest to nadal język bardzo pożądany, a jego popularność nadal nie maleje…

Inaczej sytuacja wygląda z językiem niemieckim, który wydaje się wyjątkowo pożądany. Mnóstwo polskich przedsiębiorców szuka pracowników, którzy płynnie posługują się tym językiem. Być może jest to związane z graniczeniem naszych krajów, być może z poziomem rozwoju gospodarczego Niemiec – kandydaci posługujący się językiem niemieckim są o wiele lepiej traktowani, a stawki im oferowane są o wiele wyższe. 

Mimo powszechnie panującej opinii – język francuski jest dosyć popularną opcją. Coraz więcej osób podejmuje naukę w tym kierunku, co oczywiście nie jest złą opcją! Francja jako kraj w dzisiejszych czasach zyskuje coraz więcej uwagi, a znajomość tego języka może się już w niedalekiej przyszłości okazać kluczowa. 

Fiński, duński, norweski – języki skandynawskie

Zadajmy sobie kolejne pytanie: „Jaki język jest najbardziej opłacalny?”. Odpowiedź może być dla wielu zaskoczeniem, lecz są to właśnie języki skandynawskie! Nauka szwedzkiego, duńskiego czy fińskiego wcale nie jest tak trudna, jak może się wydawać, a skutki posługiwania się tą mową przerastają nasze najśmielsze oczekiwania. Jak się okazuje – pracownik znający przynajmniej jeden język skandynawski może liczyć na o wiele lepiej płatną posadę oraz na zainteresowanie wielu firm! Co więcej, wcześniej wymienione kraje oferują jedne z najlepszych wypłat swoim pracownikom. Czego chcieć więcej?

Języki przyszłości…

Świat idzie do przodu. Nieustanne zmiany są nieuniknione, a kwestie takie jak ważne języki obce również nie pozostają bez zmiany. Jak więc zapatrywać się na przyszłość? 

Niestety ciężko nam w stu procentach pewnie określić, jakie języki obce będą wiodły w przyszłości prym. Na podstawie przeprowadzonych analiz możemy stwierdzić, że być może być to japoński. Wszyscy na pewno dobrze wiemy, jakim gigantem staje się Japonia. Kraj nieustannie się rozwija, co może być dla nas podpowiedzią, że w przyszłości nie zwolni tempa. Jej konkurentem staje się Rosja, która również nie zatrzymuje się w miejscu. Mówi się, że znajomość języka rosyjskiego będzie już w niedalekiej przyszłości bardzo ważna, niektórzy nawet są na tyle odważni, aby stwierdzić, że ten język zastąpi miejsce angielskiego i stanie się językiem globalnym. Co do tego możemy się tylko zastanawiać… 

Podsumowanie

Jak widzimy – opcji mamy bardzo dużo. Jednocześnie pamiętajmy, aby wybrać język według naszych prywatnych preferencji. Brzmienie niektórych dialektów jest bardzo specyficzne i nie odpowiada niektórym osobom. Oczywiście nie ma w tym nic złego! Pamiętajmy, że to my będziemy się angażować w naukę i nie pozwólmy nikomu wybrać za nas! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *