Wiedza

Jak szybko i skutecznie opanować nowy język obcy?

Często zaraz obok rzucenia palenia, czy utraty kilku nadprogramowych kilogramów, obok noworocznych postanowień pojawia się chęć nauki nowego języka obcego. Wyzwanie bardzo ambitne, ale co najważniejsze – przydatne życiowo. W końcu każdy nowy język otwiera przed nami kolejne ścieżki i drogi – do lepszej i bardziej płatnej pracy, poznania nowych miejsc, czy ciekawych ludzi. Jednak sprawa nie jest tak prosta i oczywista jak mogłoby się wydawać z pozoru – w końcu przy nieodpowiednim podejściu bardzo łatwo o szybką rezygnację i porzucenie noworocznych marzeń. Jak zatem zaplanować poprawę swoich umiejętności językowych w odpowiedni sposób? Jak szybko, ale i skutecznie opanować nowy język obcy? Jakie metody można uznać za najbardziej skuteczne i sprawdzone? Wystarczy zapoznać się ze sprawdzonymi wskazówkami – z pozoru oczywistymi, jednak zbyt często pomijanymi. 

Po pierwsze planuj z głową na karku!

Jedną z ważniejszych rzeczy jeśli chodzi o początek nauki języka obcego jest odpowiednie przemyślenie swojej motywacji oraz celu – czyli co tak właściwie chcemy osiągnąć i po co nam znajomość wybranego języka obcego? Czy chcemy wyjechać na wakacje i bez żadnych barier językowych porozumiewać się z rdzennymi mieszkańcami? Czy planujemy aplikować na wyższe stanowisko w pracy? A może w głowie siedzi nam pomysł wyboru zagranicznej uczelni czy pracy? Albo chodzi po prostu o zdanie matury, czy bezproblemowe oglądanie zagranicznych seriali bez konieczności szukania wersji z lektorem? Określenie celu jest ważne – nic nie działa na człowieka tak jak utworzona w głowie wizja spełniającego się marzenia – a język obcy będzie niewątpliwie jednym z ważniejszych kluczy w tej kwestii.

Obranie celu jest ważne również z innego powodu – bowiem w każdej z wymienionych sytuacji nauka powinna wyglądać nieco inaczej. A sposoby osiągnięcia obranego celu będą się od siebie różnić. W końcu inaczej przygotowujemy się do matury, a inaczej na wakacyjny wypad na piaszczystą plażę. Inne okażą się metody nauki, wymagane słownictwo, czy gramatyczne podstawy.

Jak efektywnie uczyć się nowego języka obcego?

Dla większości początkujących osób największe znaczenie ma wybór odpowiedniej szkoły językowej. To miejsce, w którym uczeń ma możliwość poznania zarówno samej teorii, jak i praktyki. A jest to ważne. Ucząc się samodzielnie w domu można przyswoić cały słownik, a gdy przyjdzie do wykorzystania wyrywkowych słów w rozmowie mogą pojawić się problemy. Szkoła językowa to miejsce gdzie poznaje się ciekawe techniki nauki, jak i przełamuje lęk przed rozmową w obcym języku. A zdjęcie wspomnianej blokady jest niezwykle istotnym etapem w poznawaniu nowego języka. Co więcej kursy prowadzone są przez profesjonalistów, a ich oferta jest niezwykle zróżnicowana dzięki czemu wybrać można zajęcia odpowiednie do swoich potrzeb.

Szkoła to ważny etap ale nie jedyny. Istotne są także ćwiczenia w domu. Ważna jest tutaj przede wszystkim systematyczność. Czasami lepiej jest poświęcić na naukę dziesięć minut każdego dnia, aniżeli trzy godziny co dwa tygodnie, czy tydzień. Każdą wolną chwilę warto poświęcić wybranemu językowi – słuchając muzyki, rozmów, czy oglądając filmy z napisami, powtarzając nowe słówka na głos, czy szukając kontaktu z obcokrajowcami. Nic tak nie pomaga jak rozmowa i naturalne obycie z mową. Właśnie dlatego najskuteczniejszym sposobem nauki języka bywa właśnie wyjazd z kraju – choćby na prace sezonowe. Kiedy otacza on nas dookoła właściwie nie sposób nie zapamiętać choćby jego okrojonych podstaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *