Wiedza

Stopnie znajomości języka obcego – co warto o nich wiedzieć?

Każdy człowiek zamierzający aplikować na wymarzone stanowisko musi odpowiednio przygotować swoje CV. Nie ma co ukrywać współcześnie jednym z najważniejszych punktów w nim widniejących jest znajomość języków obcych, zaraz obok wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Bowiem języki to niewątpliwie jedna z mocniejszych kwalifikacji pracownika. Nawet jeśli przyszła praca nie wymaga bezpośredniego kontaktu z obcokrajowcami, czy wyjazdów zagranicznych języki przydają się w wielu, czasem nieprzewidzianych sytuacjach, tak więc rekruter z pewnością doceni obfitujące w języki obce CV. Pozostaje jednak kwestia w jaki sposób należy opisać swoje językowe umiejętności? Jak opisać poziom znajomości języków w CV? W którym miejscu umieścić taką informację? Czym się kierować? O tym wszystkim poniżej.

Oddzielna sekcja – gdzie umieścić informacje?

CV każdego potencjalnego pracownika zbudowane jest z wielu sekcji – informacje o osobie, jej wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, czy zainteresowaniach. Wielu kandydatów umieszcza informacje o znajomości języków obcych w sekcji „umiejętności”. Nie jest to błąd jednak tak kluczowe umiejętności warto nieco wyraźniej podkreślić – szczególnie jeśli zawód szczególnie ich wymaga. Nie ważne czy biegle mówisz w języku – ważne aby czytelnie, i co ważne zgodnie z prawdą przedstawić te umiejętności. Rekruter nie będzie się domyślać – potrzebuje informacji jasnych i zrozumiałych. Zatem czy istnieje jakiś uniwersalny sposób na pokazanie swoich umiejętności językowych?

Jak opisać stopnie znajomości języków obcych w CV?

Sprawa opisywania swoich umiejętności językowych jest dużo prostsza o ile na naszym koncie widnieją specjalistyczne certyfikaty językowe lub odbyliśmy odpowiednie zajęcia na studiach. Realnie pomaga to w przedstawieniu swoich kompetencji lingwistycznych. A co jeśli nigdy nie zmierzyliśmy znajomości swojego języka? Jak w prosty sposób przedstawić rekruterowi wymagane informacje? Jest na to kilka sposobów. Pierwszym są specjalistyczne testy dostępne w Internecie. W ten sposób określić możemy w najprostszy i najbardziej czytelny sposób swoje umiejętności. Drugim sposobem zaś są wytyczne Rady Europy. Są to konkretne wytyczne, które określają poziomy znajomości języków obcych (Common European Framework of Reference). Jak Rada to określa?

Skala Rady Europy – stopnie znajomości języka

Zasadniczo wyróżniamy trzy poziomy umiejętności językowych – Początkujący (A), średniozaawansowany (B) oraz zaawansowany (C).  Każdy z nich ma dwa podpoziomy określane cyframi – odpowiednio 1 oraz 2. Jest to sposób opisania swoich umiejętności, nie tylko w kontekście języka angielskiego, ale każdego innego języka obcego. Czym zatem charakteryzuje się każdy szczebel?

 Poziom podstawowy A1 mówi rekruterowi, że rozumiesz podstawowe wyrażenia, które mają związek z życiem codziennym – potrafisz zapytać o adres, wiek, pracę. Potrafisz rozmawiać o nieskomplikowanych rzeczach, pod warunkiem wolnego i wyraźnego komunikowania twojego rozmówcy. Poziom A2 zaś oznacza że rozumiesz znacznie więcej podstawowych informacji i umiesz o nich rozmawiać.

Poziom B1 to rozumienie znaczenia wypowiedzi o pracy, szkole, czy czasu wolnego. To także umiejętność porozumiewania się z obcokrajowcem w podróży. Podobnie jest z poziomem B2 jednak ten poziom cechuje dużo większa swoboda używania języka. Rozmowa jest wówczas płynna i spontaniczna – jasno potrafisz określić swoje zdanie dzięki czemu możesz zajmować swoje stanowisko w dyskusjach. Poziom C z kolei to już naprawdę skomplikowane teksty, czy zdolności komunikacyjne – perełka każdego CV.

Sprawdź: jak uczyć się języka angielskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *